НАЦИОНАЛНА НАУЧНОПРАКТИЧЕСКА КОНФЕРЕНЦИЯ

НАЦИОНАЛНА НАУЧНОПРАКТИЧЕСКА КОНФЕРЕНЦИЯ

НАЦИОНАЛНА НАУЧНОПРАКТИЧЕСКА КОНФЕРЕНЦИЯ

     От над 300 разгледани практики от цялата страна бяха одобрени 50, от които и на госпожа Христина Коцева –старши начален учител в ОУ“В.Левски“ с.Литаково, общ. гр.Ботевград.

    Тя представи своята практика на тема“ Създаване на условия за повишаване нивото на  образователната интеграция на учениците от етническите малцинства ,стимулиране на социалната  им  активност  , развитие на тяхната вътрешна потребност за изява в ОРЕС“

    В конференцията присъстваха експерти от МОН и от Синдиката на българските учители (СБУ), експерти от регионалните управления на образуванието ( РУО) и педагогически специалисти , участници в националния конкурс за представяне на добри педагогически практики в образователната интеграция и образователното приобщаване на деца и ученици от етническите общности.

    Г-жа Коцева подчерта , че всяко училище  има специфични особености, на които се базират неговите образователни политики, цели и задачи, че в условията на Ковид 19 -  единственото, с което можем да й противодействаме, е дисциплина и самодисциплина.   Тя представи многогодишния опит , на стъпките, които училището  прави по пътя, за да се повиши мотивацията за учене в мултикултурна среда, преодоляване на отпадането на учениците и формирането на една толерантна и стимулираща учебна атмосфера в условия на ОРЕС. В стратегията за развитие на училището са залегнали, както по-пълноценното усвояване на книжовния български език, така и оптималното обхващане и задържане на учениците в училище, което в условията на ОРЕС е много по-трудно.      Г-жа Коцева запозна аудиторията със своята многогодишна педагогическа практика в извънкласните дейности – клуб „Музика, художествено слово и сценично изкуство ”- сформиран  от 15 години и клуб „Религия” сформиран  от 23 години, като целите  дейностите и изявите в тях. Накрая обобщи, че дейностите и в двата клуба са подчинени на една основна цел-прибиране, задържане на учениците, създаване на стимулираща учебна атмосфера и овладяване на книжовен български език.

    В заключение подчерта, че при достатъчно добра мотивация от страна на учители, родители и ученици, устойчивостта на практиките се доказа във времето.

     След представянето на педагогическите практики,  всички участници бяха наградени лично от г-жа Мария Гайдарова – заместник-министър на образованието и науката с почетна грамота и Удостоверение за участие в курс на тема „Образование в мултикултурна среда“, организиран от СБУ, с присъдени два квалификационни кредити.